Uniknij niechcianych zakupów.
Nacisk społeczny połączony z wewnętrznym pragnieniem obdarowania najbliższych wywołuje w nas presję kupowania. Presja nie sprzyja. Ani myśleniu ani satysfakcji z podjętych decyzji.
Dziś podsyłam kilka propozycji, jak przygotować się do świątecznych zakupów.
1. Zastanów się nad potrzebami Twoich bliskich.
Wypisz na jednej stronie swojego kalendarza imiona osób, które chcesz obdarować. Przy każdym imieniu wpisz wszystkie pomysły na prezenty, jakie Ci przyjdą na myśl. Postaraj się przypomnieć sobie o czym dana osoba mówiła w ciągu ostatnich tygodni i miesięcy. Co jej sprawia radość? Co jest dla niej ważne? Im więcej czasu poświęcisz na myślenie o tej osobie, tym więcej pomysłów na upominki przyjdzie Ci do głowy. Uwielbiam te chwile, w których tak uważnie myślę o moich bliskich, kiedy zastanawiam się nad ich potrzebami. To daje mi poczucie bliskości. Tworząc listę potencjalnych upominków wpisuje prezenty drogie, tanie, ręcznie robione. Fizyczne a także te związane z dobrym słowem czy wspólnym czasem. Przez dwa tygodniu codziennie zerkaj na listę i dopisuj kolejne pomysły.
2. Napiszcie List do św. Mikołaja
Ta inspiracja pochodzi z mojego domu rodzinnego. Na początku listy pisaliśmy tylko my – dzieci. Z czasem,kiedy dla wszystkich było jasne kto te listy czyta, zaczęliśmy pisać wszyscy. Teraz pisanie ich jest okazją do tego, by wyrazić miłość i wdzięczność. By napisać o wartościach i potrzebach. I oczywiście, by wprost dać znać w jaki sposób najbliżsi mogą sprawić nam radość. Zaproś swoich bliskich do zabawy w pisanie listów.
A kiedy już je przeczytasz listy od najbliższych, dopisz odpowiadające Ci propozycje do Twojej listy potencjalnych prezentów
3. Ustal budżet
Zdarzało mi się, że na liście potencjalnych upominków miałam bardzo wiele takich, które naprawdę mnie cieszyły: wiedziałam, że się przydadzą, że trafią w gusta lub poruszą obdarowanego albo po prostu będą udanym żartem. Kupowanie wszystkiego, co na tej liście się znalazło byłoby jednak nierozsądne… Po pierwsze mogłoby spowodować debet na koncie i niepotrzebny pośpiech. Po drugie mogłoby doprowadzić do dysproporcji w liczbie i kosztowności upominków.
Zaproponuj najbliższym określenie budżetu i liczby prezentów. Dostosujcie go do możliwości każdego z Was. Jeśli Twoi najbliżsi nie będą widzieli takiej potrzeby, zadbaj przynajmniej o swój budżet. Zapisz ile chcesz wydać na prezenty dla każdej z osób.
4. Uprzedź pośpiech
Część zakupowych trudności wynika z tego, że zostawiamy wszystko na ostatnią chwilę. Czasem patrząc na to z boku odnoszę wrażenie, że niektórych ludzi Święta zaskakują, jak pierwszy śnieg drogowców. Dla jasności więc napiszę: Święta Bożego Narodzenia wypadają 25.12. Jeśli chcesz mieć gotowe, zapakowane upominki na tę chwilę, warto, aby wszystko było w Twoim domu najpóźniej 21.12. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych nerwów. Jeśli w tym terminie chcesz mieć w domu wszystkie upominki, to najpóźniej 18.12 dokonaj ostatnich zakupów online. Przeznacz na zakupy 2 tygodnie, dzięki temu będziesz mieć czas na szukanie najkorzystniejszych ofert oraz na zaplanowanie wyjścia na zakupy. Jeśli dziś zaczniesz tworzenie listy potencjalnych prezentów, będziesz mieć trzy tygodnie na podjęcie decyzji odnośnie upominków.
Za kilka dni prześlę Ci wiadomość z podpowiedziami, jak uniknąć stresu, pośpiechu, spięć i zmęczenia. Tymczasem zaś koniecznie zostaw komentarz i podpowiedzi odnośnie wyboru prezentów.
Dyskutuj