Czym jest miłość? Spotkałam co najmniej kilkanaście pięknych definicji. I żadnej z nich nie dałabym nadrzędnej roli. Często mówią one o innych wymiarach. Powiedziałabym, że się pięknie uzupełniają. Dziś zapraszam Cię do przyjrzenia się praktycznemu i zewnętrznemu aspektowi miłości. Do refleksji nad tym, jak ona się wyraża.
Część z Was pisała, że wygodniej Wam słuchać niż czytać, więc znów podsyłam tekst+nagranie 🙂
Poniżej znajdziesz plan tej wiadomości:
I. Dlaczego czasem nie czujesz się kochana, kochany? Obejrzyj nagranie
II. Opis 5 Języków Miłości i kilka pytań ułatwiających rozpoznanie własnego języka. Nagranie wideo
III. Trzy sposoby praktycznego zastosowania wiedzy o Językach Miłości. Nagranie
IV. Konkurs Walentynkowy!
Wygraną jest Pudełko dla Par, Druk Waszych pomysłów a przede wszystkim… masa inspiracji – link.
No to lecimy!
______________________________
I. Dlaczego czasem nie czujesz się kochana, kochany?
Gary Chapman zauważył, że to czy czujemy się kochani, czy nie nie zależy wyłącznie od faktycznej decyzji, uczuć czy postawy drugiej osoby. Może się zdarzyć, że dwie osoby darzą siebie nawzajem miłością, a jednak… nie dają sobie nawzajem wystarczających sygnałów, które by to potwierdzały.
Według teorii Chapmana, autora książki 5 Języków Miłości, każdy z nas wyraża i przyjmuje miłość w specyficzny sposób, w jednym z pięciu Języków. Tymi Językami są: dotyk, dobry czas, wyrażenia afirmatywne, drobne przysługi oraz prezenty i niespodzianki. Spontanicznie wyrażamy miłość w naszym dominującym Języku oraz czujemy się kochani właśnie wtedy, gdy od drugiej połówki otrzymujemy potwierdzenia miłości w naszym Języku. Wyobraź sobie teraz, że jest związek, w którym jego Językiem Miłości jest dotyk a jej – słowa docenienia. Oboje się starają, więc on często ją przytula, całuje, obejmuje a ona docenia, mówi, że go kocha i chwali przed wszystkimi wokół. Mogłoby się wydawać, że będą bardzo szczęśliwi. A jednak dzieje się inaczej. Początkowy entuzjazm z tygodnia na tydzień, z miesiąca na miesiąc wygasa. Oboje markotnieją, czują się coraz mniej szczęśliwi i coraz mniej się starają. Dlaczego? Bo choć druga połówka robiła dużo, to jednak oni… nie czuli się obdarowani, bo nie otrzymywali tych gestów i słów, które w naturalny sposób odczuwają jako sygnał miłości.
Drugi przykład. tym razem to historia prawdziwa, piszę ją za zgodą tej pary, ale imiona zmienię. Niech to będzie Iwona i Radek. Gdy to się działo, było już kilka lat po ślubie. Któregoś popołudnia, jak zwykle on odbiera ją z pracy. Iwona wsiadła do auta, ale dziwnie milcząca. Coś wisiało w powietrzu od dłuższego czasu. W końcu wybuchła: „Wiem, że już mnie nie kochasz! Nie chcę abyś był ze mną z litości! Wiem, że już nie jestem dla Ciebie atrakcyjne. Jak mnie nie kochasz, to to powiedz. to wszystko nie ma sensu, ja tak już nie mogę!”. Radek zdębiał. Nie wiedział co ma powiedzieć. Starał się więc tylko nie zaogniać sytuacji. Po powrocie do domu wrócił do tematu.
Okazało się, że Iwona zauważyła, że Radek coraz rzadziej ją przytula, rzadko komplementuje, docenia i chwali. Że dawniej częściej zdarzały się słowa uznania, całowanie, seks i codzienne czułości. Gdy z roku na rok takich gestów pojawiało się coraz mniej, Iwona uznała, że jego miłość wygasła. Po wysłuchaniu wszystkiego Radek zaczął spokojnie wymieniać wszystkie rzeczy, które robi z miłości do niej. Że zawsze dba, by nie nosiła ciężarów. Że rano wstaje, odśnieża auto, przywozi pod dom z parkingu strzeżonego i nagrzewa, aby nie zmarzła w nim zimą. Że organizuje niespodzianki, randki i wakacyjne wyjazdy. Że zajmuje się różnymi zadaniami domowymi, aby ona nie musiała się męczyć. Ta rozmowa nie była łatwa ale doprowadziła do ważnych wniosków. Okazało się, że on nadal ją kocha. Że okazuje miłość codziennie! Że robi to w swoim Języku Miłości: Języku przysług i prezentów. Oraz że jej Językiem dominującym jest Język dotyku i słów.
Mam nadzieję, że ta historia zmobilizowała Cię do zagłębienia się w tym, aby rozpoznać swój własny Język Miłości
II. Opis 5 Języków Miłości i kilka pytań ułatwiających rozpoznanie własnego języka.
Jak się wyraża miłość w każdym z pięciu Języków?
W Języku Dotyku znaczenie ma każda fizyczna bliskość: głaskanie, całowanie, tulenie, obejmowanie, trzymanie za dłoń, kochanie się, siedzenie obok siebie ale też taniec czy zapasy. Dla osoby, której dominującym Językiem jest dobry czas, liczyć się będzie faktyczna Obecność (przez duże O). Nie wystarczy tylko być w jednym pokoju, ale realnie współtowarzyszyć sobie, być razem. Po czym to można rozpoznać? Po tym, że będą Wam towarzyszyć rozmowa, znaczące spojrzenia, kontakt fizyczny. Treścią dobrego czasu mogą być wspólne aktywności: gry, rozmowa, wycieczka, muzykowanie, sprzątanie, wspólne opiekowanie się dzieckiem, ale też po prostu rozmowa czy wspólna nauka. Wyrażenia afirmatywne, to Język słów. Liczą się tu słowa uznania, podziwu, doceniania, wyznania miłości. Dla osoby mówiącej tym Językiem znacznie będzie miał również ogólny klimat każdej rozmowy, używanie uprzejmego, serdecznego tonu, zwracanie się w miły, pieszczotliwy sposób. Drobne przysługi to język działania. Osoba mówiąca tym Językiem będzie czuła się kochana, kiedy ktoś coś dla niej zrobi, przygotuje, wyręczy z jakiś obowiązków. W tym Języku mieszczą się różne czynności gospodarcze, ale także pomoc w załatwianiu bardziej skomplikowanych spraw. Prezenty bywają odbierane jako wyraz powierzchownego podejścia. Całkiem inaczej jest u osób, dla których są one Językiem Miłości. Wówczas znaczenie ma nie tyle sam prezent, ile gest, pamięć, fakt, ze ktoś coś przygotował. Osoby mówiące tym Językiem często okazują miłość przygotowując ręcznie robione upominki, liściki, niespodzianki różnego rodzaju.
Masz już podejrzenie, którym Językiem mówisz Ty i Twoja druga połówka? Jeśli nie, sięgnij do książki Pięć Języków Miłości albo zapisz się na program online „OdBuduj związek”, który przygotowałam. Tam podczas kilku ćwiczeń rozpoznajecie Wasz Język a nawet specyficzny dialekt.
III. Trzy sposoby praktycznego zastosowania wiedzy o Językach Miłości.
Pewnie chodzi Ci teraz po głowie pytanie: co zrobić, kiedy okazuje się, że mówimy innymi Językami Miłości? Czy to oznacza, że nie mamy szans być razem szczęśliwi? Na szczęście nie 🙂 Gary Chapman twierdzi, że w większości związków małżonkowie mają inne dominujące Języki (swoją drogą sądzę, że dla naszych dzieci to lepiej – mają szansę doświadczać miłości na różne sposoby:)
Co możesz zrobić, gdy już rozpoznasz Język swój i drugiej połówki?
1. Oczywiście warto porozmawiać o tym! To może być naprawdę bardzo odkrywcza, interesująca i ciekawa rozmowa. Warto do niej powracać, aby poszerzać i pogłębiać wzajemne zrozumienie. No i zyskiwać szansę na jeszcze bardziej trafne okazywanie miłości 🙂
2. Uczyć się wyrażać miłość w Języku partnera/ki. Obserwuj jak on/ona okazuje miłość i staraj się działać podobnie. Daj sobie czas, nie martw się, jeśli z jakimś rodzajem wyrażania miłości będzie Ci niezręcznie. W końcu dopiero się uczysz tego Języka! Z Językami Miłości jest tak, jak z językiem obcym. Potrzebujemy wprawy aby zacząć mówić płynnie i naturalnie.
3. Staraj się wyłapywać zachowania, gesty i słowa drugiej połówki, które są sygnałem miłości w jej/jego Języku. Dostrzeż je i przyjmij z wdzięcznością! Nawet jeśli ta miłość nie została wyrażona w ulubiony przez Ciebie sposób, to.. .nadal to jest MIŁOŚĆ! Czy to nie piękne, że zostajesz nią obdarowana, obdarowany?
4. Nie oczekuj, ale proś wprost o te gest, których potrzebujesz. Twoim Językiem Miłości jest przytulenie? Gdy masz gorszy dzień podejdź i powiedz: „Mam dziś taki beznadziejny dzień, proszę przytul mnie mocno”. Chcesz usłyszeć słowa uznania? Poproś o to wprost: „Jej jestem taka dumny z siebie. No powiedz proszę, że ty też jesteś dumna! Potrzebuję takich słów!”.
To Twoje cztery zadania.
A jeśli wydają Ci się zbyt trudne, stworzyłam coś, co ułatwia wdrożenie różnorodnych gestów miłości do relacji. Pudełko dla Par! W tym nagraniu opowiadam o poszczególnych zadaniach. A teraz tylko w skróci opowiem Ci, że w Pudełku masz zadania z wszystkich pięciu Języków Miłości. Czerpiąc z innych teorii dodałam jeszcze dwie kategorie: czas osobno (bo przecież warto do siebie zatęsknić:) oraz luz i spontaniczność (bo czasem lepiej zluzować gumkę w gaciach niż rozbijać każdy gest na czynniki pierwsze).
Pudełko nie tylko może stać się sposobem, na nauczenie się Języka Miłości drugiej połówki. Część z zadań, które w nim znajdziecie będą dotyczyć czegoś, co jest Waszym rytuałem. Problem polega na tym, że jak coś jest w zwyczaju, to… przestajemy to robić z intencją obdarowania miłością. A Pudełko dla Par uczy, aby taką intencję wnosić nawet w bardzo małe, codzienne gesty.
Dyskutuj